Arch00033.pngModel 3D przy użyciu kondygnacji

Wersja branżowa Vectorworks Architect oferuje dodatkową funkcję kondygnacji, odpowiadających w strukturze rysunku rzeczywistym kondygnacjom w budynku. Kondygnacje w Vectorworks definiują bezwzględne wyniesienie poszczególnych kondygnacji budynku. W każdej kondygnacji można dodatkowo zdefiniować rzędne dla elementów konstrukcyjnych, takich jak stropy, posadzki lub sufity. Poszczególne rzędne mają własną (względną) wysokość (wartość Z) względem swojej kondygnacji. Kondygnacja określa natomiast (bezwzględne) wyniesienie (wartość Z) całej kondygnacji oraz wszystkich zawartych w niej rzędnych. W związku z tym jakakolwiek zmiana wyniesienia kondygnacji spowoduje automatyczną zmianę wyniesienia zarówno rzędnych kondygnacji, jak i ograniczonych nimi obiektów.

Opcjonalnie można powiązać rzędne kondygnacji z warstwą projektową zawierającą obiekty (np. meble, armaturę i ściany). Aby dodać obiekty do kondygnacji, wymagana jest co najmniej jedna warstwa projektowa. Rzędne kondygnacje - współtworzące razem daną kondygnację - stanowią jednocześnie ograniczenie górne lub dolne dla specjalnych obiektów „granicznych”. Ograniczenie obiektów „granicznych” można zdefiniować za pomocą rzędnych wchodzących w skład kondygnacji, np. stropu lub sufitu. Na przykład: ściana zewnętrzna (lub jeden z jej komponentów) może rozciągać się od górnej krawędzi stropu jednej kondygnacji aż po górną krawędź stropu kondygnacji powyżej. Stropy, ściany, komponenty ścian, przegrody strukturalne, strefy, schody (w tym ruchome), kolumny i pilastry można zdefiniować zgodnie z górną lub dolną warstwą graniczną. Umiejscowienie ograniczeń definiowane jest przez wyniesienie rzędnej, a ostatecznie przez wyniesienie kondygnacji. Zarówno dla ścian, jak i stropów można przypisać dynamiczną informację o wysokości i zapisać ją w stylu ściany lub płyty (stropowej) tak, by automatycznie otrzymywały uprzednio zdefiniowaną wysokość. Ta metoda, wykorzystująca obiekty „graniczne”, daje dużą swobodę i precyzję podczas definiowania modelu - od pierwszych aż po końcowe etapy procesu projektowego.

Tworzenie modelu budynku 3D należy rozpocząć od utworzenia kondygnacji i dodania do nich przynależących rzędnych kondygnacji. W tym celu przejdź do okna dialogowego Organizacja. Podczas tworzenia modelu możesz także korzystać z uprzednio zdefiniowanych domyślnych rzędnych kondygnacji. Z każdą dodaną kondygnacją tworzone są także powiązane warstwy projektowe zgodnie z ustawieniami rzędnych kondygnacji. Na zakończenie dodaj odpowiednie obiekty do rzędnych wyznaczających górne i dolne ograniczenie. W ten sposób utworzysz spójny model funkcjonujący na podstawie kondygnacji.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Domyślne rzędne kondygnacji

Tworzenie kondygnacji i zarządzanie nimi

Własna organizacja rysunku

Okno dialogowe Organizacja